Fena je gravidná 56 -71 dní. Potvrdenie gravidity je možné okolo 28 dňa, a to sonograficky. Kostričky šteniatok však vidíme až cca 45 deň. Upozorňujeme, skutočnosť, že fena priberá, ešte nie je dôkazom, že je aj tehotná. V tom horšom prípade môže ísť aj o zápal delohy. Preto radšej volíme test na graviditu cca v polovičke tehotenstva. Celková doba gravidity je 56 -70 dní. Pôrod môže prebiehať úplne hladko, ale môžu sa vyskytnúť aj komplikácie, takže majiteľ by mal byť pripravený na pomoc fene. V tých zložitejších prípadoch je nutná pomoc aj veterinára. Keďže nevieme určiť prednú dobu pôrodu, je nemysliteľné, aby veterinár sedel pri fene, odporúčame dohodnúť si ho na telefón, ak by sa vyskytli komplikácie, určite poskytne pomoc.

Pôrod prebieha v 3 fázach.

1. otváranie pôrodných ciest, kontrakcie, presun plodu do pôrodných ciest, otváranie deložného krčku, trhanie plodových obalov a výtok plodovej vody

2. vypudzovanie plodov

3. vypudenie placenty, odchodom posledného plodového lôžka pôrod končí.

 

V posledných dňoch pred pôrodom dochádza k relaxacii panvových a brušných svalov, zväčšovaniu vulvy, prípadne k výtoku z pochvy. Niektoré feny už nejedia, veľa pijú a často močia. V tej dobe už máme pre ňu nachystanú pôrodnú bedňu. Iným zas dochádza k odtoku mlieka. Struky im v tom prípade oplachujeme, nech sa im nezapália. Vtedy by nemohli kojiť svoje malé. Nástupom brušných kontrakcií začína pôrod. Hlavne prvorodičky môžu byť zmetené, snažia sa utiecť, je nutné dávať pozor, aby si neublížili. Pri odtečení plodovej vody sa prvé šteňa vypudí. Plod vychádza hlavičkou alebo zadočkom, obe polohy sú možné. Ak by cestou uviazlo, môžete ho opatrne ťahať von, ale vždy v spolupráci s fenou, ako tlačí. Ak si fena nevie rady, pomôžeme jej zbaviť sa plodového obalu, podviazať a prerušiť pupočnú šnuru. Plod po vybratí z obalu osušíme papierovou utierkou, vytrieme hlien z papuľky a umožníme mu dýchanie. Ak mu to aj tak nejde, odsajeme mu z papuľky vodu, masírujeme hrudníček alebo aj teličko. Ak fena neprekusne pupočnú šnúru, tak ju vo vzdialenosti cca 2 cm od pupku podviažeme širšou niťou. Potom cca 2 cm od tej šnúry ho ustrihnme. Fena ranku olíže, ak nie odporúča sa sterilizovať napr, septonexom. Vyčistené šteňa hneď položíme fene k struku. Placenta vychádza o pár minút, musíme ich spočítať, aby neostali vo fene a spôsobili by zápal. Vypudené placenty fena požrie. Ak je veľa šteniec, množstvo zjedenej placenty ju môže preháňať. Všetky štence priložime mame k struku, jej prvé mlieko obsahuje mledzivo, ktoré má obrovský význam pre imunitu štencov. Ak by ich mama nechcela čistiť, pomôže drobný trik, jej ušné mazivo natrieme na uško malého a mama ich iste bude hneď čistiť a lízať. Taká maminá masaž pomôže k rozdýchaniu a rozbehnutiu krvného obehu. Podľa počtu šteniec fena kojí, môže sa stať, že sa jej po 2 dňoch prestane dočasne tvoriť mlieko, v tom prípade máme do zásoby sušené lieko pre šteniatka a detský cumlík. Pozor na veľkosť otvoru, aby sa šteňa neudusilo veľkým tokom nlieka.

Ešte si povieme čo je komplikovaná situácia, vhodná na riešenie už veterinárom. Ak fene odtečie plodová voda a aj 3 hodiny sa nenarodí žiadne šteňa. Interaval medzi šteniatkami by nemal byť väčší ako 2 hodiny. Medzi patologiclé stavy patrí aj odtok zelenej plodovej vody bez šteniat, hnis, krv. Aj zaseknuté šteňa, ktoré nevieme pomaly dostať von. Po vypudení posledného šteňaťa pustíme fenu vymočiť, napiť sa, niektoré sa aj najedia. Celý pôrod môže trvať podľa počtu šteniec aj 24 hodin.

Ďalší deň s fenou zajdeme k veterinárovi, zvyčajne dá injekciu na vypudenie zvyškov po pôrode, resp. sonom skontroluje či neostalo šteňa vnútri, mrtvé by spôsobilo otravu krvi, smrť matky a z mlieka aj šteniec. Podá aj kalciovu injekciu, šteniatka odčerpali veľké zásoby v tele matky. Tretí deň necháme drobcom odstrániť vlčie pazuriky, ak majú, to sú nechtíky na zadných nohách v oblasti členku. Ešte je treba zabezpečiť šteniatka, aby ich mama nepriľahla. Fena je obrovská a unavená, maličkí sú celkom drobnučkí. Niektorí to riešia tak, že do veľkej pôrodnej bedni, dajú malú (é) bedničky, kde spinkajú maličkí a mame ich pravidelne prikladajú. Nezabudnite, že štence ešte nemajú tepelnú reguláciu, čž zabezpečíme im sucho, čisto a teplo, bez prievanu. Ak je chladno, pôrod v zime, teplo im zabezpečíme hoci červenou lampou, ktoré sa používajú na ohrev pri liahnutí hydiny.