Oči

K najčastejším úrazom oka dochádza poranením vetvičkou, môže sa psovi poškodiť aj očná buľba. V tom prípade navštívime veterinára a nesnažíme sa liečiť psa kvapkami, ktoré nájdeme v domácej lekárničke. Medzi závažné choroby patria zápaly rohovky a spojivky, tie ovšem môžu byť aj dôsledkom iného závažnejšieho ochorenia. Neodporúčame samoliečbu antibiotikami, tie už skončili s fatálnymi následkami, ale navštívime veterinára, ktorý vie presne čím psa liečiť. V prípade vysychania rohovky predpíše špecialnu masť.

Okrem chorôb oka, sa môže psíkovi dostať do očí prach alebo iné lietajúce čiastočky, preto sa pravidelne staráme o čistenie očí. Niektorí to potrebujú každý týždeň, iný menej, resp podľa okolností. Očká im vyplachujeme kvapkami do očí, sú rôzne značky Beaphar Oftal, KW Ojebad, Gills. Dostanete ich u veterinára alebo v obchode s chovateľskými potrebami.

Očné kvapky aplikujeme priamo do spojivkového vaku, neutierame ich, aby sme ich nevypudili, nadbytok aj s časticami psík vyslzí.

 

Uši

Ucho je časť kože a preto sa nedivme, že sa na ňom často prejavia iné vnútorné choroby. V uchu je určité množstvo mazu, ak je ho nadmerne, môže ísť o zápal zvukovodu. Takýto zápal môže spustiť aj obyčajné kúpanie a šampón. Preto sa nemajú kúpať šteniatka mladšie ako 6 mesiacov. Ak to predsa len z nejakých dôvodov inak nevyriešime, najprv mu zapcháme ušká obyčajným odličovacím tampónom, tie na konci zas nezabudneme vybrať. Psovi dôkladne vysúšime nakoniec ušká, celkom dosucha, lebo mokré ucho je zdrojom baktérii vo zvukovode. Psíci behajú v tráve a preto im od semien, prachu a všetkého čo sa im takto nachytalo do uší, pomáhame ušnými kvapkami. OBľúbené sú kvapky, ktoré nastriekate do ucha a po ich pôsobení ich dostane pes vonku potriasaním hlavou. Ak má veľa ušného mazu, vytierame mu ušká tampónmi, nikdy vatovými tyčinkami na čistenie ľudských uší. Pes sa vrtí, pokrúti hlavou a vám by sa podarilo mu pevnou tyčinkou prepichnúť bubienok. Ak sa neviete rozhodnúť či pes nemá problém s ušami, stačí ho chvíľku pozorovať, ak pes často trasie hlavou, akoby tam niečo mal, radšej navštívte veterinára.

Aplikácia ušných kvapiek: podržíme psa, nosom skôr k zemi, opatrne vsunieme aplikátor do ucha, nielen na kraj, aby sa mu kvapky dostali dnu, nakvapkáme, trošku mu pomasírujeme bázu ušnice, chviľku ho podržíme, aby si to nevytriasol hneď. Ak roztok vytrasie (aj s nečistotami a mazom) tampónikom mu očistíme ušnice.