Uchovnenie psa aj suky má rovnaké podmienky. Rozdiel bude iba v tom, že majiteľ suky, ak chce na nej odchovať šteniatka, bude si musiať naviac založiť chovnú stanicu. Majiteľovi psa táto povinnosť odpadá.

Ale poďme od začiatku. Aby sme mohli psíka (bez ohľadu na pohlavie) uchovniť, musíme si v prvom rade kúpiť šteňa s PP (preukaz pôvodu). Keď sa rozhodneme, že chceme mať psíka v budúcnosti chovného, čo sa nám nie vždy musí splniť (chýbajuce zuby, vajíčka), nemôžeme si zadovážiť psíka na inzerát, čo najlacnejšieho a "zaručene" s rodičmi, ktorí boli s PP, len sú nebonitovaní. Upozorňujeme, že takýto psík má veľmi často s čuvačom spoločný iba názov. Aj v prípade, keď si chceme kúpiť čuvača iba k domu, len tak pre okrasu a stráženie odporúčame psíka s PP. Keď už vieme, že hľadáme psa s PP, obvykle siahneme po internete. Na klubových stránkach sú uvedené chovné stanice a prehľad narodených šteniatok, resp nakryté feny. Každý začiatočník si vyberá väčšinou iba podľa výzoru rodičov. Tí zbehlejší si k informáciam pozrú aj rodokmene rodičov. Odborníci si na www.slovensky-cuvac.cz dokonca zostavia rodekmeň budúceho šteniatka. 

Šteniatko si celý šťastní veziete domov. Pokiaľ psík pochádza zo Slovenska, dostanete s nim originálny PP, kde má zapísané svoje registračné číslo v SPZ. Na ušku má tetovacie číslo, alebo podľa novších predpisov číp za uškom. Ak si psíka doveziete zo zahraničia, musíte si stiahnuť z webu SKJ, klubu, tlačivo o "kontrole totožnosti psa", ktoré vám potvrdí váš veterinár. Toto tlačivo aj s originálom PP zašlete na Plemennú knihu SPZ so žiadosťou o preregistráciu importovaného jedinca (tlačivá sú na SKJ, SPZ alebo v tlačivách). Psík dostane slovenské rgistračné číslo zápisu, inak povedané "slovenskú registráciu". Obe tieto čísla, pôvodné a nové slovenské sa potom uvádzajú na prihláškach na výstavu.

Vynecháme obdobie rastu, prejdeme na vek, keď už môžeme uvažovať, podľa situácie, o chovnosti psíka. Psík dovtedy musí absolvovať jednu výstavu v triede mladých a jednu v triede dospelých ( medzitrieda alebo otvorená), s hodnotením u psa V (výborný) a fenka aspoň VD (veľmi dobrý, bez ohľadu na poradie). Výstava môže byť klubová, národná, medzinárodná, záleží len na vás, ktorú si vyberiete, dôležité je, aby sa na nej udeľoval titul CAC.  Ak psík uspel a rozhodneme sa ho bonitovať, odporúčame najskôr zistiť stav jeho kĺbov. K chovnosti pes musí totiž priložiť doklad o dysplázii bedrových kĺbov. Čuvač patrí medzi veľké plemená, tie často trpia na dyspláziu. RTG bedrových kĺbov je možné urobiť najskôr vo veku 12 mesiacov, horná hranica nie je obmedzená. RTG sa dá urobiť u hociktorého veterinára s licenciou na túto činnosť. RTG sa robí v úplnej narkóze, preto je nutné psíka 24 hodín pred tým nekrmiť. So sebou si vezmite originál PP, preukaz zvieraťa. Na vyšetrenie by ste si mali vziať aj deku alebo inú podložku, aby psík v narkóze čakajúci na snímkovanie, neležal na zemi. Väčšina dobrých kliník už na to myslí a majú už k tomu nachystané podložky. RTG musí byť označený natrvalo tetovacím číslom alebo číslom čípu, aby sa nedalo RTG vášho psíka zameniť s iným. Snímok ostáva v majetku veterinára, resp. kliniky a vy dostanete iba jeho vyhodnotenie. Väčšinou vám dajú ich veterinárne tlačivo s menom a výsledkom RTG a k tomu aj zápis do PP s razítkom veterinára.

Ak už máte výsledok RTG, hodnotenie z výstavy, nájdite si termín najbližšej bonitácie a psíka naň prihláste. Na bonitácii sa hodnotí jeho exteriér, výsledky, povaha. Bonitačná karta bližšie napovie čo všetko sa u psíka hodnotí. Výsledok bonitácie sa zapíše aj do originálu PP. A chovnosť  psíka sa zaeviduje aj na SPZ, kde pošlete vyplnené tlačivo "žiadosť o preregistráciu do chovných jedincov" Do PP vám pridajú razítko "chovný pes" a všetko vám pošlú poštou späť na dobierku. Aj keď psík môže absolvovať bonitáciu po 12. mesiaci, treba upozorniť, že chovným sa stáva aj zbonitovaný jedinec až v 18. mesiacu veku.

Takže si to zhrnieme, čo všetko je potrebné v skratke pre chovnosť jedinca

- šteňa s PP

- 2 výstavy (trieda mladých a stredná alebo otvorená - cacová, s výsledkom V alebo min. VD)

- RTG DBK (max 2/2, po novom C/C)

- bonitácia

- zápis do chovných jedincov SPZ

Mnohí z nás majú čuvača, len za strážcu alebo okrasu našej záhrady, ani neuvažujú o chovnosti svojho psíka. Je to na škodu, lebo často vidno na záhrade nádherný kus psa, ktorý by mal skvelé predpoklady oživiť chov na Slovensku. Chovatelia sa snažia dodržiavať nepribuznosť predkov a pokiaľ bude v klube dostatok chovných psov a súk je to ľahšie dosiahnutelné, ak je ich málo, sú nútení si vyberať len z existujúceho množstva. Je preto namieste čo najviac rozšíriť základňu chovných jedincov. Preto prosím naváhajte, ak máte doma psíka s PP, a zdravotné okolnosti to dovolia, uchovnite ho, možno, že práve ten váš bude v budúcnosti najviac atraktívnym a požadovaným na krytie. Navyše ak jeho PP nebude zhodné s tým čo sa tu najviac vyskytuje. Takže si teraz zatvorte oči a predstavte si ako okolo vášho psíka pobehuje kopec malých bielych guličiek....