Pred pôrodom  

Suku odčervujeme 2 - 3 týždne pred predpokladaným háraním. Doporučuje sa odčervenie zopakovať asi v polovičke gravidity. Suku nikdy nedávajte očkovať tesne pred alebo po nakrytí! Pokiaľ je dôvod na očkovanie, odporúča sa v polovičke gravidity alebo aj pozdejšie. (Pozrite článok Herpes vírus)

Najlepšie je, ak suku hneď od počiatku zvykáme na pôrodné miesto, ktoré má byť pohodlné, suché, s možnosťou vykurovania až do 20 stupňov a primeranej veľkosti (cca 3 x 2 m). V deň krytia a približne prvý týždeň po nakrytí, doprajeme sučke úplny pokoj. Inak prvých 5 týždňov gravidity nepotrebuje osobitnú opateru, najvhodnejšie je krmiť jedenkrát denne kvalitným kompletným krmivom s 30 % obsahu bielkovín.

Od 4. týždňa rovnaké množstvo krmiva rozdelíme na dve krmné dávky denne. Dostatok pohybu a primerané zaobchádzanie by však malo byť samozrejmosťou.

Od 5. týždňa gravidity začína obdobie intenzívneho rastu plodov, ktoré trvá do pôrodu. Suka prestáva byť schopná ich potreby kryť z bežnej kŕmnej dávky. V závislosti od predpokladaného počtu plodov treba zvyšovať denne množstvo krmiva o 0,5-1,5 %. Na konci gravidity je teda kŕmna dávka zvýšená o 25-50 %. . V tomto období začíname sučku kŕmiť podľa potreby 3-5 krát denne. Ku kompletným kŕmnym zmesiam pre gravidné a dojčiace sučky sa už neodporúčajú nijaké ďalšie prípravky. Ich pridávaním sa narušia zostavované pomery týchto zmesí, čo môže mať vážne následky.

Vždy si však treba uvedomiť, že uvedené množstvo kŕmnej dávky je myslené na celý deň. Menej býva niekedy viac, suku treba pravidelne pozorovať. Obézne suky majú problém s plodnosťou, zabreznutím aj pôrodom a mávajú malý počet šteniat (1-3).

Graviditu feny dokáže veterinár bezpečne určiť až polovičke gravidity a šteniatká vidí na RTG až v 7 týždni. Aj gravidná fena potrebuje dostatok pohybu. Máva zvýšené nároky aj na pitnú vodu. Fenu by sme nemali nadmerne fyzicky zaťažovať. V druhej polovine gravidity by sme s ňou už nemali absolvovať výstavy, je tam vystavená hromadnej infekcii (napr. psinkový kašeľ). Posledné 2 týždne pred pôrodom by sa nemala hrať ani s ostatnými psami, pre možný zdroj infekcie a pri búrlivej hre by sa zbytočne vysílila. potrebuje už vyše kľudu, šteniatka jej tlačia na delohu, sú už dosť veľké, aby nedošlo k predčasnému pôrodu. Majiteľ sa postará o pravidelné česanie, neodporúča sa kúpanie vo vani, aby sa nešmykla a neublížila si. Ak je treba bylinkovými odvarmi jej čistí mliečne žľazy, prípadne vystrihá dlhú srsť v okolí mliečnej žľazy, aby sa maličkí dostali dobre k strukom mamky. Po celú dobu gravidity, nielen vtedy, dbáme na čistotu prostredia, v ktorom fena, budúca mama žije. Dĺžka gravidity býva 58-65 dní. Už okolo 50 dňa by sme mali mať nachystané všetko čo budeme potrebovať k pôrodu. Najlepšie je nachystať pôrodnú bedňu, s vymeniteľnými podložkami. Zdravotné pomôcky, ako nožnice, suché a čisté látky, jodovú tinktúru, obinadlá, misku s čistou vodou a vykurovacie teleso.

Pôrod

Približne 24 hodín pred pôrodom suka prestane prijímať potravu. Asi 12 hodín pred pôrodom sa jej akoby zmenší, uvoľní brucho, poklesne dozadu, smerom dole. Príznaky začínajúceho pôrodu: nepokojný pohyb, častejšie močenie, rýchle povrchové dýchanie. Samotný pôrod začína odtokom plodovej vody, ktorý môže byť náhly alebo postupný. Priebeh: najmä pri prvom vrhu bude sučka potrebovať vašu pomoc. Niektorým sučkám treba pomôcť pri uvolňovaní šteniat z plodového obalu a prestrihnúť pupočnú šnúru cca 1,5 cm od bruška a dezinfikovať Septonexom. Ak sučka o šteňatá nejaví záujem, natrieme časť jeho telíčka ušným mazom matky- tomu žiadna sučka neodolá a začne šteňa olizovať.

O priebehu pôrodu si vedieme záznamy, novonarodené šteňa zvážime pred prvým napitím (hmotnosť je cca 350 - 600 g). Pokiaľ sučka skonzumuje zvyšky placenty, netreba sa obávať. Následne po jej strávení sa často objaví mierna hnačka.

Priemerný počet šteniat býva 7-10. Ponecháme všetky životaschopné (ktoré majú sací reflex a sú bez anatomických anomálii) a štandardu odpovedajúce šteniatka. Priebehu pôrodu sa budeme venovať v samostatnom článku.