V prvých hodinách života je dôležitý dostatok materského mlieka, resp kolostra v prvom dni ( pre získanie imunity). Dôležité je dostatočné teplo ( šteniatka nemajú vyvinutú termoreguláciu), nebezpečný je prievan. Priestor, v ktorom je sučka so šteniatkami, musí byť udržiavaný v suchu a čistote. Spokojné šteniatka majú tučné brušká a pokiaľ necicajú, spokojne spinkajú. Počas 7-9 dní sa má pôrodná hmotnosť šteniat zdvojnásobiť.

Kňučanie, nekľudný pohyb, sú známkou nedostatku materinského mlieka, vtedy treba prikŕmovať v dvoj-trojhodinových intervaloch, špeciálnym mliekom pre šteňatá ( spôsob prípravy a dávkovania podľa návodu). Chovateľ by mal mať ( pre istotu) mlieko v zásobe. Pri šteniatkach môžeme použiť detskú fľašu a mäkký cumlík. Pozor na vhodnú veľkosť otvoru - pri príliš malom sa šteňa unaví usilovným cicaním, pri veľkom sa rýchlo nahltá a môže zvracať.

3-5. deň necháme štencom odstrániť vľčie pazúriky na zadných končatinách veterinárnym lekárom. Požiadame aj o skontrolovanie prípadného rázštepu podnebia, ktorý nemusí byť v tomto veku viditeľný zvonku, také štence ale väčšinou necicajú. V prípade pozitívneho nálezu treba takéto šteňa humánne utratiť. S uvedenou skutočnosťou treba samozrejme oboznámiť poradcu chovu ( žiaľ aj takéto prípady sa stávajú).

Väčšinou do troch týždňov veku krmenie aj "upratovanie" po šteniatkach zvládne sučka sama. Od troch týždnov veku treba prikrmovať. Vhodné sú kaše pre šteňatá. Mnohé kompletné krmivá sa môžu ( vlhčené) podávať od 3 týždňov. Odporúčame voliť kvalitné krmivá, určené pre šteniatka veľkých plemien. Krmivá pre šteňatá sú drahšie ako štandard, ale sú zárukou ich správneho vývinu,

Kŕmime alebo prikŕmujeme 3-5 x denne, podľa potreby, v pravidelných intervaloch. Šteniatka musia mať stály prístup k čistej vode, nedávame na pitie kravské mlieko, väčšinou spôsobuje hnačku. Vhodné je špeciálne sušené mlieko pre šteňatá, ktoré môžeme podávať napr s uvarenou ryžou, ovsenými vločkami alebo ako krupicovú kašu, nesladíme. Najvhodnejšie na prikŕmovanie sú špeciálne kaše pre šteňatá alebo vlhčené granule. Tu si treba overiť, od akého veku je možné granule podávať. Renomovaní výrobcovia kvalitných krmiv ponúkajú širokú škálu už od troch týždňov veku.

Medzi 18-21 dňom odčervujeme šteniatka aj sučku. Druhé odčervenie je potrebné pred očkovaním v 5. týždni.

Od 4. týždňa, kedy majú šteniatka už ostré zuby umožníme sučke únik na vyvýšené miesto alebo mimo koterec.

Od 5.-6. týždňa sa znižuje schopnosť šteniatok tráviť mliečne cukry, môžu mať hnačku i po matkinom mlieku.

6.-7. týždeň: tetovanie, kontrola vrhu.

Obdobie od 4. do 7. týždňa je pre ďalší vývoj šteniat veľmi dôležité, je to obdobie socializácie a učenia, kedy si zvyká na kontakt s človekom, rôzne zvuky a rôzne prostredie. Je mimoriadne dôležité pre nadviazanie kontaktu s človekom, pozitívne sa ovplyvňuje povaha !

Šteňatá musia byť v priamom kontakte s chovateľom, alebo jeho rodinnými príslušníkomi, najmenej 3 hodiny denne, a to aktívne ( hry, česanie, a pod).

Chovateľ si vedie záznam o hmotnosti a vývoji šteniatok. Prípadné problémy konzultuje  s poradcom chovu alebo veterinárnom lekárom.

Chovateľom odporúčame viesť si zošit "Knihu odchovov", ktorú môže poskytnúť na požiadanie poradcovi chovu, prípadne záujemcom o šteniatka. Táto by mala obsahovať presnú evidenciu šteniat od narodenia: farby, váhy, vrodené chyby, dôvody, utratenia štenait, a iné.

Vhodný vek na odovzdanie novým majiteľom je 8-9 týždňov.

Odčervenie šteniatok

Prvýkrát odčervujeme vo veku 2 týždňov, opakujeme každých 14 dní do 3 mesiacov veku psa. Potom každý mesiac do pol roka veku. Dospelého psa odčervujeme minimálne raz za pol roka. Prípravky na odčervenie dostanete u svojho veterinára, občas aj v niektorých lekárňach. Okrem odčervenia voči vnútorným parazitom sa pes musí ošetriť aj voči vonkajším parazitom, kliešte, blchy a pod. Tieto prípravky dostať aj vo zverimexoch, aplikácia a doba účinkovania je uvedená na obale.

Očkovanie šteniatok

  vek ochorenie
1.vakcinácia        6-8 týždňov          psinka, parvoviróza, hepatitída, koronaviróza, lyryngotracheitída
2.vakcinácia 10-12 týždňov dtto + leptospiróza
3.vakcinácia 14-16 týždňov dtto + leptospiróza + besnota
4.vakcinácia v 1 roku viď 3.vakcinácia

Doporučenie počtu krmení šteniatok

vek počet krmení denne
1-2 mesiace                5-6 krát
2-4 mesiace 4-5 krát
4-6 mesiacov 3-4 krát
6-12 mesiacov 2-3 krát
12-16 mesiacov 1-2 krát
nad 18 mesiacov 1 krát najlepšie večer

Prehľad prerezania a výmeny zubov

zuby prerezanie vo veku výmena vo veku
rezáky 4-6 týždňov 3-5 mesiacov
špičiaky 3-5 týždňov 5-7 mesiacov
črenové                4-5 mesiacov            nevymieňajú sa
črenové P2-P4 5 týždňov 5-6 mesiacov
stoličky M1 4-5 mesiacov nevymieňajú sa
stoličky M2 5-6 mesiacov nevymieňajú sa
stoličky M3 6-7 mesiacov nevymieňajú s  a