Pes môže mať vnútorné a vonkajšie parazity.

 

Vnútorné parazity má šteňa už od narodenia, prenesú sa naňho materským mliekom. Preto sa prvé odčervenie vykoná už vo veku 2-3 týždňov, najčastejšie pastou Banminth. Odčervenie opakujeme každé 2 týždne do veku 3 mesiacov. Do pol roka psa odčervujeme každý mesiac, potom ešte 2 x do roka veku. Po roku života odčervujeme psíka 2-4 x ročne podľa potreby a podľa prostredia kde sa vyskytuje. Medzi parazity patria pásomnice škrkavky, bičíky. Väčšina z nich je prenosná aj na človeka. Na to nezabudneme hlavne v rodinách s malými deťmi. Ak máme doma svorku psov, odčervíme celú svorku naraz. Medzi najznámejšie odčervovacie tablety patria Drontal, Drontal plus, Pratel, Caniverm. Nakúpime ich u veterinára, občas aj v lekárni. Ak sa dá meníme značku tabletiek a zásadne používame tzv širokopásmové, nie iba na jeden typ parazitov.

Podávame ich takto: otvoríme psíkovi papuľku za očnými zubami, tabletku dáme na koreň jazyka a papuľku zavrieme, podržíme mu ju v tej polohe dokiaľ psík neprehltne tabletku. Každý majiteľ si nájde spôsob na podávanie tabletky, toto je jeden z návodov.

 

Vonkajšie parazity pes pozbiera vo voľnej prírode, sú to blchy, kliešte, lezúci hmyz. Zvyčajne sa im bránime striekaním spraymi. Najčastejšie sú to: Frontline, Beaphare, Top Spot, Bio Kill. Dávame pozor, aby sme psíkom nestriekali spray do očí, niektorí majú následne aj problém s dýchaním, kýchajú a evidentne sú na spray alergickí. V tom prípade odporúčame tzv pipetky napr Frontline. Tie sa aplikujú na kožu na chrbtici medzi lopatkami. Na obale majú prípravky návod ako aplikovať a dobu pôsobenia prípravku. Okrem týchto má majiteľ na výber aj medzi množstvom antiparazitálnych obojkov. Ich účinok trvá aj niekoľko mesiacov a zvyčajne dokážu pokryť celú sezónu kliešťov v danom roku. Tu treba upozorniť, že po 3 mesiacoch pôsobenia sa obojok dá dolu a psovi umyjeme krk, odstránime tým napustené chemikálie z obojku, vysušíme ho a potom mu obojok znova dáme na krk. Niektorí psíkovia môžu mať na tento prípravok alergiu, na krku sa im objavia hnisavé vyrážky. V tom prípade musíme vybrať iný antiparazitný prípravok.