Koža

Väčšina psov sa rada kúpe vo voľnej prírode, hlavne v lete, keď sa potrebujú ochladiť. Neznáma voda však so sebou nesie riziko mikroorganizmov a zaparenia sa. Výsledkom môže byť škaredá hnisavá rana. Pokiaľ sa psovi objaví zaparenina, odporúčame niesto vyholiť, vystrihať chlpy a vydezinfikovať ranku. Nepoužívame púder, vytvára sa z neho strup, rana nedýcha a prípadný hnis nedokáže odtekať, takže preniká späť do organizmu. Ak sa ranka dezinfekciou nezahojí navštívime veterinára a ten to lieči antibiotikami. Odporúča sa psa, ktorý sa často vonku kúpe, po príchode domov vysprchovať čistou vodou, pravidelne čistiť kvalitným, antiparazitálnymi šampónmi. Ak sa naozaj často kúpe, aby nestratil kvalitu srsti, alebo ak kože, kúpte mu šampón s olejčekom. Dnes je na výber obrovské množsvtvo šampónov, aj podľa farby srsti, kvality. Ak by sa mu koža častým šamponovaním príliš vysušila, bude sa škrabať a zbytočne si privodí ďalšie hnisavé rany.

V horúcich letných stačí iba namočiť srsť, nemusí byť pri kúpaní, a koža sa môže zapariť. Keď vidíme zarudnuté miesta, vystriháme mu okolie rany, stačí naám na začiatku odvar z harmančeka, slabý roztok hypermangánu, alebo zlúčeniny jódu. Najviac bývajú postihnuté miesta medzi ušami, pod chvostom, pod prednými nohami, hlavne u samcov pokiaľ má pod bradou hrivu je to veľmi citlivé miesto. Stačí ak sa napije a voda mu tam ostáva. Medzi najznámejšie dezinkekčné šampóny patrí Nolvasan, Nolvaseb. Sú k dostaniu u veterinárov.

 

Starostlivosť o análne vačky

Nachádzajú sa pod konečníkom po oboch stranách, jeden aj viac cm. Nahmatáme ich, ak psovi zdvihneme chvost, sú to guľovité útvary. Pri ich stisnutí z nich vyteká sekrén, nie moc lákavej vône. Ak sa psovi nedokážu celkom vyprázdniť, môže to byť už vekom, dochádza k zápalu tejto žľazy.  Prvým prejavom väčšinou býva tzv "sáňkovanie" psa, vozí sa po zadočku sediac na zadných nohách a pohybuje sa dopredu len prednými labami. Pokiaľ vieme, že pes nemá vnútorné parazity a bol odčervený, ostáva len možnosť vyčistiť mu tieto vačky. Pokiaľ to dokážeme urobiť sami, tak mu sekret vytlačíme palcom a ukazovákom, 5 a 7 hodina, na číselníku konečníka. Ak si netrúfame, veterinár vypomôže. Niektorí psy to musia absolvovať častejšie, iní dokonca pravidelne.